Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wentylatory
#1
Witam, mam problem z wentylatorami które pracują  po przekręceniu kluczyka nawet na zimnym, szukałem po forum przyczyn więc sprawdzałem dwa czujniki temperatury po wyjęciu wtyczek dalej pracują, podmienialem przekaźniki i bez zmian, co można jeszcze sprawdzić gdyż wiatraki są głośne i denerwujące. Czytałem jeszcze o fan unit control i fan timer control ? Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
#2
Zalaczenie wentylatora nastepuje poprzez zwarcie styku w tym wylaczniku na chlodnicy, wiec moze byc wczesniej zwarcie w instalacji i sygnal sterujacy jest obecny caly czas. Rozpiska pinow do kompa by sie przydala i wtedy mozesz mierzyc cokolwiek.
Odpowiedz
#3
Witam.
Identyczny problem z wentylatorami występuje także u mnie.
Poszukiwana przyczyna lub schemat obwodów.
Odpowiedz
#4
Sprawdź puszkę z bezpiecznikami pod maską, u mnie było tam kiedyś zwarcie. Z tego co pamiętam wyjęcie któregoś pomagało (auta już nie mam więcej nie pomogę). Wyjmuj kolejno, będziesz wiedział gdzie zwarcie jest Oczko

Sprawdź czy któryś z tych przekaźników się nie "zespawał" (jak wyjmiesz to teoretyczne powinien przestac sie kręcić).
Wentylator włącza czujnik na chłodnicy ale dając sygnał do przekaźnika, tam jest podawany prąd.

"Fan Motors, Relays, Wiring"
http://www.acuralegendwiki.org/index.php...enser_Fans
Odpowiedz
#5
Mam już schemat sterowania wentylatorami. Będzie łatwiej znaleźć. Podejrzany przekaźnik Condenser Fan Relay w puszce przy chłodnicy lub obwody jego sterowania. W tym moduł Fan Timer Unit lub czujnik temperatury oleju i przewody związane z nimi.
Postaram się jutro coś posprawdzać.
Odpowiedz
#6
Meldunek z placu boju.
Bezpieczniki Ok.
Przekaźniki sprawne.
Zwarć w układzie brak.
Obwody reagują poprawnie na czujnik temp. oleju.
Podejrzany moduł Fan timer unit, moduł reaguje na sygnały, ale niezbyt logiczne (tak na mój mały mózg).
Czujnik temp chłodnicy termistorowy, nie sprawdzałem.
Możliwa zła współpraca czujnika z modułem Fan Control Unit, gdzie sygnał jest przetwarzany i steruje włączaniem wiatraków.
Puki co wpiąłem w odp. obwód żarówkę 12v 21 + 5W i wiatraki zwolniły i nie denerwują.
Wpięcie żarówki takie, że zmniejsza male obroty wiatraków, bez wpływu na duże obroty.
Pozostaje do sprawdzenia termistor i moduł Fan Timer Unit, ale trudny dostęp i pasuje coś mieć na ew. podmianę.
Pozdrawiam z placu boju.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości