Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TCS i automat - jest korelacja?
#1
witam wszystkich.

bohater: Legend '99, przebieg 232tyś z kompletną historią

przyczyna: wymieniłem rozrząd kompletny, olej, płyny, tarcze
+klocki na wszystkich kołach, łączniki stabilizatora.

skutek: TCS lampka jest zapalona, auto jedzie tylko na pierwszym biegu
. nie pali się natomiast lampka ABS czy check engine (przeszukałem wcześniej fora i te kontrolki często palą się równocześnie. mechanik mówił, iż z wciśniętym/lub wyciśniętym (nie pamiętam) przyciskiem tempomatu nie można odpalić auta.

przed wymianą wszystko chodziło idealnie, bez żadnych problemów.

może ktoś coś pomoże? najłatwiej było by wymienić ten czujnik lewego koła, lecz nie chcę inwestować kupy pieniędzy na metodę prób i błędów. do tego nie spotkałem się z korelacją skrzyni biegów z TCS na forach

jakieś sugestie??

pozdrawiam, Piotr
Odpowiedz
#2
Ja tak miałem, że paliła mi się kontrolka TCS po grzebaniu przy hamulcach. W moim przypadku wystarczyło zresetować kompa i wszystko wróciło do normy (odłączenie na chwilę akumulatora).
Odpowiedz
#3
w manualu jest kasowanie błędu TCS
ja miałem świecąca kontrolkę ABS i TCS (walnięty czujnik ABS lewy tył)
po wymianie dale się świeciło trzeba było wykasować błędy z pamięci

dobra już wiem

KASOWANIE błędu TCS

1. zaciągnij ręczny
2. wciśnij i trzymaj TCS
3. kluczyki do stacyjki na poz 2 (zapalą się kontrolki)
4. przez 4-6 sekund (pojęcie względne czasem dłużej) trzymaj TCS wciśnięty (kontrolka TCS będzie się świecić) aż kontrolka TCS na desce mignie 2 razy i pozostanie włączona
5. wyjmij kluczyki
6. odpal auto kontrolka TSC powinna się zapalić a potem zgasnąć (sprawdź czy po kasowaniu błędu TSC jest włączony czy wyłączony - guzik ;P) przejedź się kawałek (rozpędź powyżej 1-go biegu) jeśli TSC się nie zapalił po przejściu z 1-go na 2-gi bieg znaczy że masz skasowany błąd i wszystko jest OK (mi się udało za 3 razem ;D)
UWAGA!
jeśli kontrolka TCS zapali się między 1 a 2 biegiem znaczy że masz do wymiany czujnik ABS (samo-diagnostyka - zworka powie Ci który to czujnik)
mam nadzieję że pomogłem
Odpowiedz
#4
Witajcie!
Mam podobny problem.
Jestem posiadaczem HL z 97r od miesiąca, poprzedni właściciel powiedział iż jest uszkodzony czujnik tylni z lewej strony.
Kolega znaleziony tu na forum dorobił mi czujnik, no i wczoraj go wymieniłem, i co i lipa.
Powyższy sposób kasowania u mnie chyba nie działa (nie miga mi kontrolka TSC 2x przy trzymaniu guzika).
No i teraz już nie wiem czy czujnik nie działa czy też nie potrafię skasować!
Mogli byście podrzucić jak uzdrowić ten wspaniały wózek Uśmiech
Jaka ma być odległość tego trzpienia czujnika od tej zębatki?

Chciałbym jeszcze przy okazji zapytać jak działa ten system samo diagnozy?
O co lotto z tymi zworkami (jakie zworki jakieś z allegro czy zwykły drut), jakie kody błędów, gdzie co diagnozować. Mam manuala ale z języków to u mnie tylko łacina płynnie Uśmiech i francuski w sypialni.
Pozdrawiam pomóżcie bo ciemniak jestem!!
Odpowiedz
#5
co do odległości czujnika od zębatki to nie pomogę ;/

dlatego pisałem Ci wcześniej żebyś nie kombinował z czujnikami (oryginalne są nie do zdemontowania ) i zakupił całą zwrotnice z oryginalnym czujnikiem cena około 200zł (zakładam że $ wyszło podobnie)

co do samo-diagnostyki - zwykły spinacz
w kostkę do samo-diagnozy (powinna mieć gumowy kapturek zasłaniający) pod schowkiem pasażera (uwaga są 2 kostki)
kluczyki w stacyjkę i liczysz mrugania (opis które co i ile jest w manualu "kody błędów")

sposób z pewnością działa gdyż już to przerobiłem
jeśli starczy mi czasu to odepnę 1 czujnik abs aby stworzyć błąd i pokażę jak kasować (youtube)
Odpowiedz
#6
Jan czy jestes pewien, że w przypadku Legenda z 97 roku z 3 pinową kostką zadziała zworka? To jet juz OBD II tutaj potrzebny jest skaner. Poprawcie mnie jeśli sie mylę.
Odpowiedz
#7
Peter chyba jednak się mylisz w mojej niema OBDII z tego co zasięgnąłem języka OBDII jest od 99r (tak powiedział poprzedni właściciel).
Jan:
Masz rację wyszło mnie to 150pln tyle że zwrotnicę z czujnikiem ciężko dostać. Z drugiej strony kupię, ale czy czujnik będzie ok? Jak to sprawdzić?
A co do tego kasowania, jest jakiś inny sposób? Bo jak trzymam wciśnięty TSC to nie mrugnie wcale. Na zworkach jakoś się tego nie da (odłączenie akumulatora nie skutkuje) ?
A tak poza tym THX za dopowiedz.
Odpowiedz
#8
w 3szt Legendów 96-98r miałem do czynienia ze zworkami
99-04 nie miałem okazji

dokładne dane odnośnie czujnika ABS z manuala to :

w przypadku przedniego czujnika ABS

odległość od zębatki (zakładam że minimalna odległość jest mierzona od szczytu zęba do czujnika) od 0,4mm do 1mm
rezystancja w zakresie 700-1100 (Ω)

w przypadku tylnego czujnika ABS

odległości nie podali
rezystancja w zakresie 1400-2000 (Ω)

co jest akurat dziwne bo ja miałem 800 (Ω) na tyle i działa ;P

jak ja kupowałem zwrotnicę to z góry mówiłem że zależy mi na czujniku (powód zakupu) i żeby sprawdzili czy działa

co do zworki to ona tylko pokaże kod błędu nie służy do kasowania

zacznij od początku
czy masz sprawny guzik od TCS ?
przy odpaleniu auta TCS powinien się zapalić (jak wszystkie kontrolki) a potem zgasnąć
wtedy powinna być możliwość włączenia i wyłączenia TCS guzikiem
po przejechaniu jakiegoś odcinka (zmiana biegu z 1 na 2) powinien się dopiero zapalić na stałe bez możliwości ingerencji guzikiem
Odpowiedz
#9
Cytat:czy masz sprawny guzik od TCS ?
Tak. Muszę wyłączyć TSC aby jechać Uśmiech TSC zapala się i gaśnie przy odpalaniu, tak samo jak ABS

Cytat:po przejechaniu jakiegoś odcinka (zmiana biegu z 1 na 2) powinien się dopiero zapalić na stałe bez możliwości ingerencji guzikiem
Zauważyłem iż TSC zaczyna mrugać przy dochodzi do 1000 obrotów i odcina mi pedał gazu (niestety) Smutny
Na stałe się lampka nie zapala tylko mruga
Odpowiedz
#10
jak mruga i dozuje gaz aby silnik nie zrywał przyczepności znaczy że działa ;D
wniosek czujniki sprawne

czyli żeby pojechać szybciej musisz wyłączyć TSC?
jeśli tak
wniosek czujnik który wymieniłeś pokazuje inną prędkość od pozostałych dlatego ogranicza silnik - zmień odległość czujnika od zębatki
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości