Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pozycja za kierownicą
#1
Hej,

mega laickie pytanie.

podróżując do Chorwacji na święta, zauważyłem pewną rzecz.

Jeżdżąc po kraju nie zwróciłem uwagi- sam nie wiem jak, krótsze podróże, tokio drift w głowie i gaz w podłodze? - nigdy wcześniej nie miałem takie odczucia, że fotel kierowcy, a kierownica nie mają wspólnej osi środka.

Może trochę jaśniej, siedząc w fotelu nie mam kierownicy idealnie środku tylko trochę z lewej strony.

Fotel nie jest wygięty/złamany przechylony, prowadnice ok.
Kierownica względem deski rozdzielczej kąty takie same, przesunięta na maxa do przodu pasuje idealnie (więc krzywo nie idzie).

Czy ja mam jakieś super krzywe auto, czy co?
Zauważyłem że jeśli fotel przesunę do przodu (ale za długie nogi, tak się nie da jechać), to wtedy jest ok. Im dalej od kierownicy tym bardziej w bok :O
Odpowiedz
#2
To jest bardzo powszechna sprawa w wielu samochodach.

Jak wgłębisz się w temat, to odkryjesz, że kierownica nie jest w osi w większości samochodów z przednim napędem, ale nie tylko.

Honda i tak wyróżnia się na plus, bo w innych markach nieosiowo umiejscowione są także pedały. Wtedy dopiero pozycja za kierownicą jest ciekawa - siedzi się niejako lekko bokiem do kierunku jazdy. Flagowymi przykładami są tu Fiat CC/SC czy 126p. Ale można to również zauważyć w większych autach, zwłaszcza włoskich i francuskich.

   

   

[Obrazek: legend.jpg]
Odpowiedz
#3
Dzíeki!
Zastanawiało mnie tylko jak mogłem tego wcześniej nie zauwazyc,Uśmiech
Odpowiedz
#4
(01-16-2014, 19:15 )matti5d napisał(a): (...)Fiat CC/SC czy 126p.(...)
Akurat Fiat CC czy Sc to nie są dobre przykłady standardów samochodowych Oczko ... A fiacik 126p to już wogóle Oczko ... On nie był standardem nawet na początku produkcji. Zreszą "cieniak" też nie.

PS. Ale ciekawe jak to jest w małych samochodach, zobaczę w smarcie 451.
Legend Coupe KA8 przedliftowa bez szeroko pojętego "tjuningu" i zeszpecenia- sprzedana. Powoli "przymierzam się" jednak do poliftowego E24 i czekam na właściwe KA8

Odpowiedz
#5
Skoro nie poważasz przykładów opartych na włoskiej myśli technicznej Uśmiech to tu masz coś niemieckiego:

BMW serii 1
"Najpoważniejszy zarzut: pedały są nieznacznie przesunięte w lewą stronę, na prawą stopę trudno znaleźć wygodne miejsce. Kierowca musi zająć wymuszoną pozycję, a to bardzo niebezpieczne.

„Jeśli jakaś część ciała musi być wykręcona w nienaturalny sposób, to ta niewłaściwa pozycja wpływa na całe ciało” – ostrzega specjalistka od ergonomii. Podczas dłuższych wyjazdów grozić mogą np. skurcze."

[Obrazek: legend.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości